Zapraszamy na szkolenie „MOST od różnorodności do synergii współpracy”

Celem szkolenia jest integracja uczestników wokół wartości związanymi z otwartością i szacunkiem do różnorodności, które są zasobem dającym dodatkową wartość dla biznesu. Wzmocnienie odpowiedzialności – proaktywność podejmowanych wyborów, postaw i zachowań we współdziałaniu. Rozwój świadomości współpracy z różnorodnością jako element wpływający na jakość komunikowania się w firmie. Podkreślenie kluczowych fundamentów w budowaniu efektu synergii w firmie i roli jaką pełni HR. Wypracowanie obszarów – wyzwań, które stoją przed HR w obliczu obecnej sytuacji rynkowej oraz propozycji rozwiązań.

 

 

MOSTY od wieków skracają i przyspieszają drogę na szlakach wędrówek, tak efekt synergii współpracy z różnorodnością kultur może spowodować wzrost osiąganych rezultatów. I tak jak mosty, tak synergia różnorodności wymaga, początkowego, dużego nakładu, a efekty zaskakują oczekiwania.

Steven R. Covey, umieścił Synergię w gronie 7 kluczowych nawyków skutecznego działania. Z greckiego SYN oznacza „dzieło” a ERGIA „razem”. Specyfika wspólnego dzieła we współpracy z różnorodnością kulturową może osiągnąć EFEKT cudu, całość dzieła jest większa niż suma ich poszczególnych elementów. To niczym cud narodzin, dwoje rodziców daje owoc kilku osobowej rodziny. Peleton kolarzy jest szybszy od jednego samotnego kolarza. 

 

Szkolenie kompleksowo obejmuje zagadnienia oparte na 4 filarach:

Mądrość społeczna – rozumianą jako świadomość i potrzebę integrowania różnorodności kulturowej, różnic osobowości, talentów
i kompetencji. Uczestnicy dowiedzą się z jakimi różnicami kulturowymi trzeba się zmierzyć i dlaczego to jest ważne dla kreowania skutecznej polityki HR.

Odwaga i odpowiedzialność – rozumianą jako postawę proaktywną oraz silny charakter lidera otwartego na to co różne, inne, nowe. Praca
i biznes w dzisiejszych czasach narażony jest na chaos, ciągłą zmianę, niepewność i niejednoznaczność. Umiejętność stawienie czoła nowym wyzwaniom jest główną kompetencją, przed którą stoi HR i wszystkie komórki odpowiedzialne za biznes. Uczestnicy ustalą główne wyzwania
i problemy, przed którymi obecnie stoją.

Szacunek – czyli komunikacja z empatią i dbałością o wartości drugiego człowieka. Uczestnicy dowiadują się o jakie działania warto zadbać aby szacunku było więcej

Taktyka – czyli deklaracja współpracy wobec zadeklarowanych wyzwań w obszarze tworzenia synergii różnorodności. Warsztaty, kończą się dyskusją wokół kluczowych wyzwań oraz rozwiązań, które pozwalają odpowiadać na potrzebę kreowania realnej współpracy z różnorodnością,
a w tym z różnicami kulturowymi, kompetencyjnymi czy osobowościowymi. 

 

Zapraszamy Państwa na 4 godzinne warsztaty połączone z networkingiem, które poruszą dwa najważniejsze zagadnienia w dzisiejszym biznesie. Różnorodność kulturowo-osobowościową oraz potrzebę i opłacalność jej jednoczenia w jeden harmonijnie współpracujący kolektyw.

 

Termin szkolenia: 12 XII 2019, godz. 10:00 – 15:00

Miejsce szkolenia: Centrum Biznesu w Opolu, ul. Wrocławska 133

Cena szkolenia: Darmowe

 

program szkolenia

 

Trener:
Wojciech Grzybowski
– Trener Biznesu, Wykładowca na kierunkach MBA WSB, Coach, ekspert w zakresie rozwoju potencjału kompetencji, talentu i siły osobowości menadżerów, liderów i specjalistów, budowania synergii współpracy i zarządzania silnymi zespołami. Inspirator codziennego rozwoju osobistego i zawodowego, świadomego życia, skutecznego działania, odnajdywania poczucia sensu i odważnego łamania „status quo”. Autor programów szkoleniowych dla kadry menadżerskiej wysokiego, średniego szczebla i handlowców. Specjalizuje się w szkoleniach w formie coachingów grupowych – zespołowych, facylitacji, grywalizacji, prowadzi warsztaty rozwijające kompetencje zawodowe, inteligencje emocjonalną, umiejętności skutecznej komunikacji w tym obszar pozytywnego wpływu, negocjacji, zarządzania, przywództwa. Jest również autorem wielu artykułów na łamach prasy i w social-mediach.

 

zapisz się

 

Dołącz do wydarzenia 

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń: +48 782 106 874

lub napisz: szkolenia@projektancikariery.pl

Polska przystankiem w drodze do Niemiec?

Czy pracownicy z Ukrainy pracujący w Polsce wyjadą do Niemiec? Częściowo tak, ale nie bójmy się tego, zjawisko migracji jest czymś normalnym na całym świecie. Coraz więcej ludzi decyduje się na emigrację zarobkową.

czytaj dalej

Nabór do projektu stażowo-szkoleniowego „Twoja młodość, Twój Czas!”

Nasza partnerska organizacja prowadzi nabór do projektu stażowo-szkoleniowego „Twoja młodość, Twój Czas!” skierowanego do osób w wieku 15-29 lat, niepracujących, zamieszkujących w województwie opolskim.

czytaj dalej

MOST od różnorodności do synergii współpracy

12 XII 2019 w Centrum Biznesu Fundacji Rozwoju Śląska spotkaliśmy się z przedsiębiorcami, kadrą zarządzającą oraz pracownikami działów HR z woj. Opolskiego.

czytaj dalej

Nie zatrudniaj kota w worku czyli Personality6 i Motive8 – NOWE testy psychologiczne w rekrutacji

Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie jesteś w stanie dowiedzieć się wszystkiego o pracowniku. Chcesz wiedzieć co go motywuje? Jaki jest naprawdę? Odpowiedzią na te potrzeby są Personality6 i Motive8.

czytaj dalej

„Akademia Młodego Lean Managera”

Kamila Figura 👩‍💼 pełniąca w naszej firmie stanowisko HR Manager z przyjemnością przyjęła zaproszenie jako członek jury do wzięcia udziału w finale konkursu na najlepszy projekt 🏆🤯 „Akademii Młodego Lean Managera”

czytaj dalej