Wypalenie zawodowe – co to jest i jak z tym walczyć?
Większość z nas w pewnym momencie swojej kariery zawodowej ma okazję rozpocząć całkiem nową pracę w zupełnie odmiennych warunkach, różniących się od dotychczasowych panujących w dobrze znanym nam środowisku. Może zdarzyć się też tak, że w naszej aktualnej pracy pojawi się możliwość zaangażowania naszych siły w rozpoczęcie nowego emocjonującego projektu, który wymaga od nas poznania i zagłębienia się w nowe zagadnienia. Intensywna praca i skupienie na osiągnięciu założonych celów przynosi satysfakcję ale też sprawia, że chcemy się dobrze zaprezentować i poświęcamy mnóstwo swojej energii, aby wszystko poszło po naszej i przełożonych myśli. Co w sytuacji, jeżeli nasz stan maksymalnej aktywności trwa przez dłuższy czas bez koniecznych przerw?
Zwykle przemęczony organizm przekazuje nam sygnały, że coś jest nie tak i że potrzebuje przerwy. Pracując intensywnie nie mamy czasu na zamartwianie się o swoje samopoczucie i tym sposobem otwieramy furtkę do pojawienia się okoliczności i warunków w jakich może dojść do powstania tytułowego wypalenia zawodowego. Co takiego kryje się w rzeczywistości pod tym pojęciem? Według psychologa społecznego Pani Christiny Maslach, która uważana jest za pomysłodawcę podejścia do tego problemu, wypalenie zawodowe to najogólniej mówiąc reakcja organizmu na długotrwale utrzymujący się stres, jakiego doświadcza się w pracy. Nie ma reguły jeżeli chodzi o to, kogo może takie wypalenie bardziej dotyczyć. Na pewno osoby będące na stanowiskach decyzyjnych, które muszą zarządzać codziennymi problemami firmy mogą być bardziej podatne na doświadczanie ciągłego stresu a co za tym idzie, mierzyć się ze skutkami wypalenia zawodowego.
Zawody wymagające wszelkiego rodzaju kontaktów społecznych, z natury mogą generować dużą dawkę emocjonujących zdarzeń, które odkładają się w nas tworząc z czasem nieprzepracowany ciężar. Wówczas praca i codzienne obowiązki, które jeszcze niedawno nas motywowały i sprawiały radość z czasem powodują jedynie wyczerpanie i zmęczenie zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym. Jak może się to objawiać? Otóż odczuwać możemy różnego rodzaju bóle głowy, ciągłe zmęczenie, ogólne rozbicie i brak motywacji do działania. Pojawiać się może ogólna apatia objawiająca się obojętnością w stosunku do ludzi z którymi pracujemy lub też dla których wykonujemy zadania. Spada gwałtownie nasza wiara we własne siły, czujemy się niepotrzebni i nieefektywni w pracy. Jak sobie radzić ze stanem wypalenia zawodowego? Przede wszystkim można zacząć od próby zdiagnozowania w jakim natężeniu występują u danej osoby poszczególne objawy.
Często spotykanym w takich sytuacjach jest Kwestionariusz Wypalenia Zawodowego stworzony przez wspomnianą wcześniej psycholog Christinę Maslach. Składa się on z 21 stwierdzeń oceniających poszczególne składowe. Istotną kwestią jest fakt, iż wypalenie zawodowe to nie tylko kwestia jakości samej pracy, ale również wpływ na całe życie danej osoby. Dużo też zależy w tym przypadku od pracodawcy, który dobrymi warunkami pracy i właściwą organizacją działania firmy będzie potrafił wpływać pozytywnie na pracowników i ich samopoczucie w pracy. Jeśli chodzi o samych pracowników to najlepsze co można zrobić, by uchronić się przed zagrożeniem ze strony wypalenia zawodowego to znaleźć balans pomiędzy życiem pracowniczym a czasem wolnym i w wolnych chwilach naładować się pozytywną energią co pozwoli odłączyć się od stresów związanych z pracą. Warto też skupić się na tym, aby jeśli tylko to możliwe nie brać na siebie więcej obowiązków niż jesteśmy w stanie wykonać biorąc pod uwagę dostępny czas i możliwości.
Dobra rada?
Dbajmy o siebie, skupiajmy się na swoich zdolnościach i na tym co możemy wykonać dzięki nim. Słuchajmy siebie i swojego organizmu bo sygnały jakie nam wysyła mogą być dla nas niezwykle istotną wskazówką jak postępować, aby było nam dobrze i abyśmy byli efektywni w pracy.
Tekst powstał na bazie:
https://o2klinika.pl/wypalenie-zawodowe/
Autor: Jakub Hober, nasz fantastyczny psycholog