Typy osobowości i ich wpływ na nasze życiowe wybory

Czym jest osobowość???

To zespół cech, które określają daną osobę. Można o nich powiedzieć, że są względnie stałe a wpływ na nie mogą mieć zarówno geny jak i otrzymane wychowanie. Bazą, na której powstaje osobowość jest temperament dziedziczony przez przodków. W dalszej kolejności do formujących się cech dochodzi intelekt.

Obecnie istnieje wiele innych charakterystyk opisujących ludzką osobowość, ale ta prezentowana poniżej, autorstwa Hipokratesa jest jak najbardziej aktualna do dziś.

Rozróżniamy 4 rodzaje osobowości według Hipokratesa:

  • sangwinik
  • melancholik
  • choleryk
  • flegmatyk

 

Sangwinik – to osoba odznaczająca się komunikatywnością. Jest to osoba twórcza, która jest przy tym otwarta na ludzi i świat. Lubi wszelkiego rodzaju zmiany i nie czuje się dobrze w monotonnym środowisku. Ponieważ jest to osoba aktywna i kreatywna może odnaleźć się w zawodach, które wymagają zdolności kierowania innymi. Zdają się żyć chwilą i wszędzie roztaczają swój czar ponieważ są zabawni i weseli. Kontakty międzyludzkie to ich żywioł. Choć pełen temperamentu i przebojowości w działaniu, bywa stopowany przez swoje braki w organizacji. Uwielbia dużo mówić i znajdować się w centrum uwagi , ale z kolei w słuchaniu niestety nie jest już mistrzem.

Melancholik – jest to osoba sumienna, która mocno przeżywa wszelkiego rodzaju porażki, ale równie mocno reaguje na osiągane sukcesy, z tym, że stara się ukrywać przeżywane uczucia. Osoba o typie osobowości melancholicznej charakteryzuje się refleksją , spokojem i wrażliwością. Osoby z takim typem osobowości dużo czasu poświęcają na rozmyślania i wszelkiego rodzaju analizy rzeczywistości. Można z całą pewnością powiedzieć, że osoby o typie melancholijnym to wdzięczni słuchacze i przede wszystkim osoby, na których można polegać. Są osobami, które chcą wszystko robić w sposób perfekcyjny a fakt, że mają w sobie coś z artysty sprawia, że potrafią być bardzo kreatywni.

Choleryk – osoba o takim typie osobowości ma predyspozycje do bycia kierownikiem, potrafi nieustępliwie dążyć do celów. Ciężko znosi jakąkolwiek krytykę, ciągle pędzi do przodu a jego chęć zmierzenia się z nowymi wyzwaniami i duża ambicja pokazania się powoduje, że całkiem dobrze czuje się w zmieniającym się środowisku. Nie skupia się na relacjach z ludźmi a w centrum jego zainteresowania jest osiąganie sukcesów bez względu na wszystko. Ponieważ trudno mu przyznać, że ktoś inny może mieć w jakimś temacie racje co sprawia, że naprawdę ciężko jest mu nawiązać relacje z innymi oparte na bliskości. Osoby o tak dużej ambicji i chęci perfekcjonizmu, które biorą na swoje barki mnóstwo zadań mogą być bardzo podatne na skutki pracoholizmu. Widmo porażki to najgorsze co może zagrażać funkcjonowaniu osoby o cholerycznym typie osobowości.

Flegmatyk – osoba o takim typie osobowości świetnie czują się w stabilnym środowisku, bez nadmiernych zmian, z możliwością bezpiecznej kontroli ich poczynań. Nie obnoszą się ze swoimi przemyśleniami, co sprawia, że dla otoczenia mogą być ciężkim partnerem do rozmów. Chętnie podejmują się zleconych zadań, gorzej czują się w sytuacji gdy muszą popisać się kreatywnością lub gdy przyjdzie im decydować o czymś. Rutyna to ich żywioł. Jeśli znają każdy kąt i czuję się pewnie możemy spodziewać się ich najlepszej wersji. Zwykle działa powoli i nie przejmuje się jakoś dogłębnie ewentualnymi porażkami. Zdaje sobie sprawę z faktu, że w życiu zdarzają się chwile dobre i złe i z wrodzonym sobie spokojem przyjmuje rzeczywistość taką, jaką ona jest. Zwykle nie okazuje nazbyt przesadnie emocji co sprawia, że otoczenie może mieć problem ze zrozumieniem ich intencji i tego , co myślą na dany temat. Flegmatyk jest bardzo wrażliwą i sympatyczną osobą co sprawia, że jest w stanie stworzyć naprawdę wartościowe relacje z osobami, którym ufa.

 

Opisane powyżej cechy osobowości mogą pomóc zrozumieć nam zachowania innych. Istotną kwestią jest fakt, że w przypadku danej osoby możemy mieć do czynienia z cechami wywodzącymi się z kilku rodzajów osobowości.

Osobom odważnym i nie lękającym się porażek łatwiej zdobywać szczyty i ryzykować w drodze po osiągnięcie założonych celów. Jednostki bardziej skryte i mające cechy introwertyka same dla siebie będą barierą uniemożliwiającą rozwój, choć być może dopną swego, tyle, że przy pomocy innej drogi i nieco wolniej niż osoby z charakterem o cechach bardziej dynamicznych.

 

Źródła:
https://ciekawapsychologia.com/2021/02/26/typy-osobowosci-hipokratesa-sangwinik-choleryk-flegmatyk-i-melancholik/
https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/typy-osobowosci-jak-rozpoznac-wlasny/
https://www.toolip.pl/typy-osobowosci-wedlug-hipokratesa/

Autor: Jakub Hober, nasz fantastyczny psycholog

Wypalenie zawodowe – co to jest i jak z tym walczyć?

Większość z nas w pewnym momencie swojej kariery zawodowej ma okazję rozpocząć całkiem nową pracę w zupełnie odmiennych warunkach, różniących się od dotychczasowych panujących w dobrze znanym nam środowisku. Może zdarzyć się też tak, że w naszej aktualnej pracy pojawi się możliwość zaangażowania naszych siły w rozpoczęcie nowego emocjonującego projektu, który wymaga od nas poznania […]

czytaj dalej

Style zarządzania zespołem

Każdy pracodawca i każdy podległy mu zespół pracowników w danej firmie zazwyczaj funkcjonuje według określonych schematów działania, które wytworzyły się w miarę trwania współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Każdy jest inny i co innego go motywuje, dlatego tak ważny jest sposób zarządzania, a ten można praktykować w różny sposób. Jeden styl w określonym zakładzie nie ma […]

czytaj dalej

Motywacja do pracy – jak o nią dbać i od czego zależy

Czym jest motywacja do pracy? Dlaczego jeden pracownik od rana w pełnej gotowości pojawia się w biurze i wykonuje swoje zadania sumiennie, a inny z kolei odkłada jak najwięcej powierzonych zadań na czas bliżej nieokreślony. Co powoduje, że pracownik jest zmotywowany do pracy a co wpływa na reakcję wręcz odwrotną? Najważniejszą kwestią jest indywidualne podejście […]

czytaj dalej

Rozliczenie podatku za rok 2022

Zasady zwrotu podatku za rok 2022. Jeśli masz pytania i potrzebujesz pomocy przy złożeniu deklaracji, zapraszamy do nas do biura lub kontaktu mailowego i telefonicznego. Chętnie Ci w tym pomożemy, udzielimy fachowej porady w języku polskim, angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim.

czytaj dalej

Głosowanie mieszkańców Opolszczyzny na darmowe projekty szkoleniowe!

Ruszyło głosowanie na darmowe szkolenia w województwie opolskim w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Wspólnie z naszymi partnerskimi organizacjami przygotowaliśmy kilka darmowych projektów szkoleniowych, na które można oddać głos.

czytaj dalej