Typy osobowości i ich wpływ na nasze życiowe wybory
Czym jest osobowość???
To zespół cech, które określają daną osobę. Można o nich powiedzieć, że są względnie stałe a wpływ na nie mogą mieć zarówno geny jak i otrzymane wychowanie. Bazą, na której powstaje osobowość jest temperament dziedziczony przez przodków. W dalszej kolejności do formujących się cech dochodzi intelekt.
Obecnie istnieje wiele innych charakterystyk opisujących ludzką osobowość, ale ta prezentowana poniżej, autorstwa Hipokratesa jest jak najbardziej aktualna do dziś.
Rozróżniamy 4 rodzaje osobowości według Hipokratesa:
- sangwinik
- melancholik
- choleryk
- flegmatyk
Sangwinik – to osoba odznaczająca się komunikatywnością. Jest to osoba twórcza, która jest przy tym otwarta na ludzi i świat. Lubi wszelkiego rodzaju zmiany i nie czuje się dobrze w monotonnym środowisku. Ponieważ jest to osoba aktywna i kreatywna może odnaleźć się w zawodach, które wymagają zdolności kierowania innymi. Zdają się żyć chwilą i wszędzie roztaczają swój czar ponieważ są zabawni i weseli. Kontakty międzyludzkie to ich żywioł. Choć pełen temperamentu i przebojowości w działaniu, bywa stopowany przez swoje braki w organizacji. Uwielbia dużo mówić i znajdować się w centrum uwagi , ale z kolei w słuchaniu niestety nie jest już mistrzem.
Melancholik – jest to osoba sumienna, która mocno przeżywa wszelkiego rodzaju porażki, ale równie mocno reaguje na osiągane sukcesy, z tym, że stara się ukrywać przeżywane uczucia. Osoba o typie osobowości melancholicznej charakteryzuje się refleksją , spokojem i wrażliwością. Osoby z takim typem osobowości dużo czasu poświęcają na rozmyślania i wszelkiego rodzaju analizy rzeczywistości. Można z całą pewnością powiedzieć, że osoby o typie melancholijnym to wdzięczni słuchacze i przede wszystkim osoby, na których można polegać. Są osobami, które chcą wszystko robić w sposób perfekcyjny a fakt, że mają w sobie coś z artysty sprawia, że potrafią być bardzo kreatywni.
Choleryk – osoba o takim typie osobowości ma predyspozycje do bycia kierownikiem, potrafi nieustępliwie dążyć do celów. Ciężko znosi jakąkolwiek krytykę, ciągle pędzi do przodu a jego chęć zmierzenia się z nowymi wyzwaniami i duża ambicja pokazania się powoduje, że całkiem dobrze czuje się w zmieniającym się środowisku. Nie skupia się na relacjach z ludźmi a w centrum jego zainteresowania jest osiąganie sukcesów bez względu na wszystko. Ponieważ trudno mu przyznać, że ktoś inny może mieć w jakimś temacie racje co sprawia, że naprawdę ciężko jest mu nawiązać relacje z innymi oparte na bliskości. Osoby o tak dużej ambicji i chęci perfekcjonizmu, które biorą na swoje barki mnóstwo zadań mogą być bardzo podatne na skutki pracoholizmu. Widmo porażki to najgorsze co może zagrażać funkcjonowaniu osoby o cholerycznym typie osobowości.
Flegmatyk – osoba o takim typie osobowości świetnie czują się w stabilnym środowisku, bez nadmiernych zmian, z możliwością bezpiecznej kontroli ich poczynań. Nie obnoszą się ze swoimi przemyśleniami, co sprawia, że dla otoczenia mogą być ciężkim partnerem do rozmów. Chętnie podejmują się zleconych zadań, gorzej czują się w sytuacji gdy muszą popisać się kreatywnością lub gdy przyjdzie im decydować o czymś. Rutyna to ich żywioł. Jeśli znają każdy kąt i czuję się pewnie możemy spodziewać się ich najlepszej wersji. Zwykle działa powoli i nie przejmuje się jakoś dogłębnie ewentualnymi porażkami. Zdaje sobie sprawę z faktu, że w życiu zdarzają się chwile dobre i złe i z wrodzonym sobie spokojem przyjmuje rzeczywistość taką, jaką ona jest. Zwykle nie okazuje nazbyt przesadnie emocji co sprawia, że otoczenie może mieć problem ze zrozumieniem ich intencji i tego , co myślą na dany temat. Flegmatyk jest bardzo wrażliwą i sympatyczną osobą co sprawia, że jest w stanie stworzyć naprawdę wartościowe relacje z osobami, którym ufa.
Opisane powyżej cechy osobowości mogą pomóc zrozumieć nam zachowania innych. Istotną kwestią jest fakt, że w przypadku danej osoby możemy mieć do czynienia z cechami wywodzącymi się z kilku rodzajów osobowości.
Osobom odważnym i nie lękającym się porażek łatwiej zdobywać szczyty i ryzykować w drodze po osiągnięcie założonych celów. Jednostki bardziej skryte i mające cechy introwertyka same dla siebie będą barierą uniemożliwiającą rozwój, choć być może dopną swego, tyle, że przy pomocy innej drogi i nieco wolniej niż osoby z charakterem o cechach bardziej dynamicznych.
Źródła:
https://ciekawapsychologia.com/2021/02/26/typy-osobowosci-hipokratesa-sangwinik-choleryk-flegmatyk-i-melancholik/
https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/typy-osobowosci-jak-rozpoznac-wlasny/
https://www.toolip.pl/typy-osobowosci-wedlug-hipokratesa/
Autor: Jakub Hober, nasz fantastyczny psycholog