Style zarządzania zespołem

Każdy pracodawca i każdy podległy mu zespół pracowników w danej firmie zazwyczaj funkcjonuje według określonych schematów działania, które wytworzyły się w miarę trwania współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Każdy jest inny i co innego go motywuje, dlatego tak ważny jest sposób zarządzania, a ten można praktykować w różny sposób. Jeden styl w określonym zakładzie nie ma racji bytu, a inny z kolei sprawia , że firma zaczyna działać jak jeden organizm. Każdy wie co ma robić a szef umiejętnie i w odpowiednich momentach reaguje , kontrolując kierunek w jakim podąża firma. Co sprawia, że ten pracowniczy organizm funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami? Dlaczego działania i postawa danej osoby zarządzającej sprawdza się w jednej firmie, a w drugiej już niekoniecznie musi zadziałać? Z drugiej strony patrząc z punktu widzenia szeregowego pracownika pytanie brzmi co jest w stanie mnie zmotywować do efektywnej pracy a czego nie lubię i co mnie szczególnie demotywuje w środowisku pracowniczym. Czasem małe szczegóły decydują o tym, jak będzie przebiegała współpraca na linii szef – pracownik.

W tym artykule chcielibyśmy się skupić na 6 rodzajach stylu zarządzania, przedstawionych przez psychologa, Pana Daniela Golemana, który może się pochwalić stworzeniem pojęcia inteligencji emocjonalnej:

 1. Styl demokratyczny

  W tego rodzaju stylu motywem przewodnim jest wysłuchanie zdania każdego pracownika i podjęcie na tej podstawie wspólnej decyzji co do planowanych działań. Takie podejście wywołuje w każdym pracownik poczucie, że ma realny wpływ na politykę firmy i w pewnym sensie ponosi odpowiedzialność za losy firmy. W tym przypadku konieczna jest również odpowiednia postawa kierownictwa, polegająca na wsłuchiwaniu się w potrzeby swojego teamu i umiejętne skupienie na zrozumieniu ich potrzeb i problemów. Takie podejście oparte na uważnym słuchaniu tego, co komunikuje pracownik jest w przypadku tego stylu niezbędne.

 2. Styl afiliacyjny

  Styl ten może być przydatny w sytuacji kiedy cele, jakie zespół musi osiągnąć są jasno przedstawione a pracownicy, tworzący zespół w danej firmie posiadają potrzebne do realizacji założonych celów kompetencje. Ważne jest aby kierownik był czuły na wszelkiego rodzaju problemy, które mogą mieć miejsce w zespole, którym zarządza, a także odznaczał się wysokim poziomem empatii. Pozwoli mu to na wyczucie ewentualnych obaw członków jego teamu i odpowiednią motywującą reakcję na zaistniałe problemy. Im mniej procedur tym lepiej, liczy się człowiek i jego odczucia. Jeśli ten obszar zostanie odpowiednio potraktowany to pracownicy będą osiągać dobre wyniki wiedząc i czując, że pracują w miejscu gdzie ważna jest zrozumienie drugiej osoby i jej punktu widzenia. Tak potraktowany team odwdzięczy się lojalnością i skupieniem na osiągnięciu zamierzonych przez firmę celów. Należy przy tym dbać o to , aby w codzienność firmy nie wkradł się chaos i aby dużą ilość pojawiających się pomysłów zrównoważyć podejmowaniem jasnych dla wszystkich i konkretnych rozwiązań, opartych na odczuciu poszczególnych pracowników.

 3. Styl wizjonerski

  W tego rodzaju zarządzaniu najważniejszą kwestią jest odpowiednie przekazanie ogólnego planu na realizacje powierzonego zadania i zaszczepienie w podwładnych właściwej drogi do sukcesu. W przypadku powyższego stylu najbardziej liczy się ciągłe mobilizowanie teamu pracowniczego i dbanie o to, by motywacja a także świadomość celu i drogi jaką trzeba przejść aby osiągnąć założone cele. Prawdziwy wizjoner, który stoi na czele zespołu będzie potrafił natchnąć ludzi pozytywną energią i sprawić , że wspólne pomysły okażą się strzałem w dziesiątkę. Ważne jest, aby lider potrafił w przejrzysty sposób przekazać swój punkt widzenia i zainspirował team do działania. Tego rodzaju styl zarządzania sprawdza się w sytuacji kiedy firma przechodzi różnego rodzaju zmiany i potrzebuje nowego, świeżego spojrzenia na problemy. Członkowie zespołu poczują się ważni w przypadku jeśli dostaną od szefa trochę swobody w działaniu i będą mogli poprzez takie podejście wnieść coś od siebie podczas realizacji powierzonych zadań.

 4. Styl trenerski

  W tego rodzaju stylu ważny jest fakt, iż kierownik danego zespołu nie skupia się na poszczególnych jednostkach, ale interesuje się każdym członkiem zespołu i stara się mu pomóc i zmotywować do efektywnego działania. Tego typu wsparcie może przynieść wymierne korzyści dla firmy w postaci zmotywowanych do działania pracowników. Istotny w tym indywidualnym podejściu do pracownika jest fakt, że dzięki temu istnieje możliwość dobrania zlecanych zadań pod kątem umiejętności danego pracownika co znacznie przyczynia się do efektywności ich wykonania. Czasem może zdarzyć się tak, że zbyt dużo energii poświęcone przez pracodawcę na motywowanie i wsparcie dla tych pracowników, którzy nie radzą sobie dobrze z obowiązkami w firmie może nie przynieść oczekiwanych korzyści.

 5. Styl nakazowy

  Tego rodzaju styl charakteryzuje się brakiem możliwej kreatywności ze strony pracownika. Praca zespołu jest nieustannie kontrolowana, a przekazywane do realizacji zadania nie podlegają negocjacjom z kierownictwem. Cały proces w firmie prowadzonej z pomocą tego rodzaju stylu opiera się na delegowaniu zadań i ich realizowaniu. Presja mogąca wynikać z tego rodzaju podejścia kierownictwa może powodować niezadowolenie pracowników a co za tym idzie może wpływać na brak stabilności zatrudnienia kadry pracowniczej. Tego typu autorytarny styl zarządzania na dłuższą metę nie przynosi korzyści firmie i może przyczynić się do zmniejszenia zaangażowania zespołu w powierzone zadania. Styl nakazowy jeśli jest stosowany w odpowiednich proporcjach może przynieść korzyści i przyczynić się do efektywnej pracy całego zespołu.

 6. Styl procesowy

  W tym stylu lider zespołu staje się największą gwiazdą i wyznacznikiem działania reszty grupy. Najważniejsze są wykonywane zadania i osiągnięcie założonych celów w z góry ustalony sposób. Jak widać nie ma tu miejsca na zbytnią kreatywność zespołu co może powodować wewnętrzne konflikty w teamie pracowniczym. Ryzyko pojawia się wówczas, kiedy wymaganiom narzuconym z góry przez lidera zespół nie będzie w stanie sprostać i co za tym idzie zdemotywuje on kadrę swoimi nazbyt wygórowanymi oczekiwaniami.


Jak dobrać właściwy rodzaj stylu zarządzania zespołem?

Zależy on od wielu czynników takich jak, potrzeby danego zespołu, ale również i cech charakteru lidera. Można te style z powodzeniem łączyć. Nieumiejętne podejście do tematu może sprawić, że zespół nie będzie funkcjonował tak jak powinien. Z pewnością wybranie właściwego stylu zarządzania to kwestia, nad którą można i należy pracować. Umiejętne poruszanie się w tym obszarze może zdecydowanie przynieść wymierne korzyści firmie.

A Ty w jakim stylu zarządzasz? Zapraszamy do komentowania 😊

Źródło:
https://weblog.infopraca.pl/2015/10/6-stylow-zarzadzania-wedlug-daniela-golemana

Autor: Jakub Hober, nasz fantastyczny psycholog

Wypalenie zawodowe – co to jest i jak z tym walczyć?

Większość z nas w pewnym momencie swojej kariery zawodowej ma okazję rozpocząć całkiem nową pracę w zupełnie odmiennych warunkach, różniących się od dotychczasowych panujących w dobrze znanym nam środowisku. Może zdarzyć się też tak, że w naszej aktualnej pracy pojawi się możliwość zaangażowania naszych siły w rozpoczęcie nowego emocjonującego projektu, który wymaga od nas poznania […]

czytaj dalej

Typy osobowości i ich wpływ na nasze życiowe wybory

Czym jest osobowość??? To zespół cech, które określają daną osobę. Można o nich powiedzieć, że są względnie stałe a wpływ na nie mogą mieć zarówno geny jak i otrzymane wychowanie. Bazą, na której powstaje osobowość jest temperament dziedziczony przez przodków. W dalszej kolejności do formujących się cech dochodzi intelekt. Obecnie istnieje wiele innych charakterystyk opisujących […]

czytaj dalej

Motywacja do pracy – jak o nią dbać i od czego zależy

Czym jest motywacja do pracy? Dlaczego jeden pracownik od rana w pełnej gotowości pojawia się w biurze i wykonuje swoje zadania sumiennie, a inny z kolei odkłada jak najwięcej powierzonych zadań na czas bliżej nieokreślony. Co powoduje, że pracownik jest zmotywowany do pracy a co wpływa na reakcję wręcz odwrotną? Najważniejszą kwestią jest indywidualne podejście […]

czytaj dalej

Rozliczenie podatku za rok 2022

Zasady zwrotu podatku za rok 2022. Jeśli masz pytania i potrzebujesz pomocy przy złożeniu deklaracji, zapraszamy do nas do biura lub kontaktu mailowego i telefonicznego. Chętnie Ci w tym pomożemy, udzielimy fachowej porady w języku polskim, angielskim, rosyjskim oraz ukraińskim.

czytaj dalej

Głosowanie mieszkańców Opolszczyzny na darmowe projekty szkoleniowe!

Ruszyło głosowanie na darmowe szkolenia w województwie opolskim w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Wspólnie z naszymi partnerskimi organizacjami przygotowaliśmy kilka darmowych projektów szkoleniowych, na które można oddać głos.

czytaj dalej