Praca zdalna – wady i zalety
Każdy z nas słysząc pojęcie praca zdalna z pewnością ma przed oczami obraz laptopa i kubka kawy ustawionych w domowym zaciszu. Pojęcie praca zdalna zyskało na znaczeniu w czasie pandemii, która wymusiła na rynku pracy znalezienie nowych rozwiązań ograniczających bezpośredni kontakt pomiędzy pracownikami a jednocześnie pozwalający na wykonywanie powierzonych przez pracodawcę obowiązków. Wystarczy pracowniczy laptop, dostęp do Internetu i można pracować. Oczywiście charakter wykonywanej pracy ma tutaj duże znaczenie, ponieważ nie każdą pracę można wykonywać pracując w warunkach domowych.
Czym jest praca zdalna? Otóż jest to praca, której wykonywanie pracownik uzgodni z pracodawcą. Można ją wykonywać albo w sposób ciągły lub też w określonych między pracodawcą a pracownikiem okresach czasu. Miejsce wykonywanej pracy w tym przypadku wskazuje pracownik i może być to jego miejsce zamieszkania. Pracę zdalną możemy realizować zarówno w sposób ciągły lub też będąc częściowo w ciągu tygodnia pracy w domu a częściowo w biurze. Wtedy mam do czynienia z tzw. hybrydową pracą zdalną. Można też świadczyć pracę zdalną przez określony czas. Maksymalnie mogą to być 24 dni w okresie roku kalendarzowego. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. pracą zdalną okazjonalną. Ważny w tym przypadku jest fakt, iż ten rodzaj pracy zdalnej może mieć miejsce w sytuacji,kiedy zawnioskuje o niego pracownik. Pracodawca może wydać polecenie pracy zdalnej, ale nie w przypadku jej okazjonalnej wersji.
Jak pracodawca może skontrolować to, czy pracownik należycie wykonuje powierzone mu zadania będąc oddelegowanym do wykonywania pracy zdalnej? Ta kwestia powinna zostać ustalona z pracodawcą przed rozpoczęciem wykonywania zdalnie powierzonych obowiązków. Jeśli mamy możliwość pracy zdalnej a pracodawca jest w stanie zapewnić nam potrzebne do jej wykonywania narzędzia to teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki rodzaj pracy pracownik wykonywał. Ważną kwestią jest tutaj osoba samego pracownika i jego podejścia do wykonywanych obowiązków. Są osoby, które po prostu lepiej się czują, kiedy pracują w warunkach domowych i same mogą sobie narzucać tempo pracy. Jeśli jednak mamy problemy z organizacją czasu pracy to praca zdalna może sprawić problemy. Z drugiej strony zarówno pracodawca jak i pracownik oszczędzają. U pracodawcy niewątpliwie maleją koszty utrzymania biura a pracownik z kolei oszczędza czas na dojazdy do pracy.
Jak sprawić żeby ściany naszego domu, który zwykle kojarzy nam się z czasem wolnym pozwoliły nam na pełną skupienia i efektywną pracę? Na pewno warto ustalić sobie miejsce w domu, które będzie naszym osobistym biurem i będzie nam się kojarzyło z pracą. Inna bardzo ważna kwestia to ustalenie sobie planu dnia i momentów poświęconych na krótkie przerwy regeneracyjne. Rozpoczynając dzień pracy z ustalonym planem nie pozwolimy, aby w naszym domowym biurze zapanował chaos. Wszyscy mamy w pamięci filmiki przedstawiające różnego rodzaju spotkania online, które krążyły po portalach społecznościowych. Ubiór poszczególnych pracowników nie zawsze wyglądał na typowo biurowy. Praca zdalna pozwala pracownikowi na pewnego rodzaju luz także w tym aspekcie. Jak widać praca zdalna ma dobre i czasem bardziej skomplikowane aspekty. Od nastawienia i przede wszystkim samodyscypliny pracownika zależy w tym przypadku wiele. Z pewnością praca zdalna potrafi być ciekawa i efektywna, ale czy w dłuższej perspektywie przyniesie więcej plusów niż minusów to już kwestia indywidualna. Warto wiedzieć, iż nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej zaczną obowiązywać od dnia 7 kwietnie 2023.
Źródło:
https://www.prawo.pl/kadry/praca-zdalna-okazjonalna-czy-pracodawca-ma-zwracac-koszty,519755.html
https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1561/praca-zdalna-wady-i-zalety
Autor: Jakub Hober, nasz fantastyczny psycholog