Nie zatrudniaj kota w worku czyli Personality6 i Motive8 – NOWE testy psychologiczne w rekrutacji

 

Podczas rozmowy rekrutacyjnej nie jesteś w stanie dowiedzieć się wszystkiego o pracowniku. Chcesz wiedzieć co go motywuje? Jaki jest naprawdę?

 

Pracownicy zajmujący się rekrutacją i zarządzaniem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kandydaci do pracy podczas pierwszych kontaktów starają się przedstawić w jak najlepszym świetle. Nie jesteśmy w stanie w pełni odciąć się od efektów psychologicznych, które wpływają na postrzeganie innych – nasze osobiste preferencje oraz wrażenie, które sprawiają rozmówcy w dużej mierze zniekształca nasze opinie.

Rynek pracy w 2019 roku jest bardzo specyficzny, kreuje nowe potrzeby. Osoby ubiegające się o pracę mają dziś inną motywację do podejmowania zatrudnienia – często szukają pracy na krótki okres, w której zdobędą doświadczenie niezbędne do ubiegania się o lepiej płatne stanowisko w innej organizacji. Lęk przed zatrudnieniem pracownika, któremu poświęca się czas i środki, a który w niedługim czasie opuści zespół jest uzasadniony i stanowi istotny problem rekruterów.

Kolejnym źródłem niepokoju pracodawców jest współpraca z młodszym pokoleniem. Przedsiębiorcy i menadżerowie to w większości ludzie, którzy odkrywali nowe technologie wraz z ich powstawaniem, a aktualne pokolenie pracowników wchodzących na rynek pracy to osoby, które wychowywały się w ich obecności. Generuje to niewątpliwie różnice i może powodować, że w zespole będą tworzyły się podgrupy negatywnie wpływające na integracje. Nie należy jednak generalizować, nie każdy młody pracownik charakteryzuje się tymi samymi cechami, wielu z nich może okazać się przyszłymi liderami, jeżeli tylko damy im czas na naukę i zdobycie doświadczenia.

Wszystkie te obawy i problemy współczesnego rynku pracy mogą być w dużej mierze zniwelowane dzięki stosowaniu testów psychologicznych. Istnieje wiele narzędzi, które mierzą różne koncepcje osobowości oraz motywacji. Większość z nich nie jest dedykowana dla biznesu, nie mierzy różnych cech, tylko jedną. Odpowiedzią na te potrzeby są testy Personality6 i Motive8.

Narzędzia stworzone przez naszą firmę zostały przygotowane przy współpracy naukowców, specjalistów HR i pracodawców. Poznanie portretu psychologicznego wzbogacone badaniem motywacji daje pełny obraz kandydata dlatego stworzyliśmy; Personality6, które opiera się na 6-czynnikowej teorii osobowości HEXACO mierzącej: pokorę, emocjonalność, ekstrawersję, ugodowość, sumienność, otwartość na doświadczenie oraz Motive8, które pozwala na pomiar ośmiu wymiarów osobowości: dążenie do współzawodnictwa, dążenie do mistrzostwa, motywacja dążenia, motywacja do unikania, motywacja zewnętrzna, motywacja wewnętrzna, nastawienie na proces, nastawienie na wynik. Znajomość tej warstwy funkcjonowania wiedza na temat czynników motywujących pracownika do efektywnej pracy, pozwala na lepsze zarządzanie personelem i zrozumienie procesów zachodzących wewnątrz grupy.

Informacje uzyskane na podstawie tych dwóch narzędzi psychologicznych mogą być nieocenionym wsparciem dla każdej firmy. Znajomość cech osób, z którymi współpracujemy pozwala nam na ich głębsze zrozumienie. Stosowanie obiektywnych miar, zamiast sądów opartych na intuicji jest wyznacznikiem profesjonalnego oraz nowoczesnego podejścia do organizacji. Tworząc te narzędzia, mieliśmy nadzieję, że będą one cenną pomocą dla osób z nich korzystających.

Polska przystankiem w drodze do Niemiec?

Czy pracownicy z Ukrainy pracujący w Polsce wyjadą do Niemiec? Częściowo tak, ale nie bójmy się tego, zjawisko migracji jest czymś normalnym na całym świecie. Coraz więcej ludzi decyduje się na emigrację zarobkową.

czytaj dalej

Nabór do projektu stażowo-szkoleniowego „Twoja młodość, Twój Czas!”

Nasza partnerska organizacja prowadzi nabór do projektu stażowo-szkoleniowego „Twoja młodość, Twój Czas!” skierowanego do osób w wieku 15-29 lat, niepracujących, zamieszkujących w województwie opolskim.

czytaj dalej

MOST od różnorodności do synergii współpracy

12 XII 2019 w Centrum Biznesu Fundacji Rozwoju Śląska spotkaliśmy się z przedsiębiorcami, kadrą zarządzającą oraz pracownikami działów HR z woj. Opolskiego.

czytaj dalej

Zapraszamy na szkolenie „MOST od różnorodności do synergii współpracy”

Już 12 grudnia wraz z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zapraszamy na 4 godzinne bezpłatne warsztaty zakończone networkingiem, które poruszą dwa najważniejsze w dzisiejszym biznesie zagadnienia – będziemy rozmawiać o tym jak różnorodność zamienić w efektywną współpracę.

czytaj dalej

„Akademia Młodego Lean Managera”

Kamila Figura 👩‍💼 pełniąca w naszej firmie stanowisko HR Manager z przyjemnością przyjęła zaproszenie jako członek jury do wzięcia udziału w finale konkursu na najlepszy projekt 🏆🤯 „Akademii Młodego Lean Managera”

czytaj dalej