Motywacja do pracy – jak o nią dbać i od czego zależy
Czym jest motywacja do pracy? Dlaczego jeden pracownik od rana w pełnej gotowości pojawia się w biurze i wykonuje swoje zadania sumiennie, a inny z kolei odkłada jak najwięcej powierzonych zadań na czas bliżej nieokreślony. Co powoduje, że pracownik jest zmotywowany do pracy a co wpływa na reakcję wręcz odwrotną? Najważniejszą kwestią jest indywidualne podejście do każdego pracownika w aspekcie motywacji. Każdy pracownik ma indywidualne oczekiwania co do pracy i w zróżnicowany sposób należy podejść do kwestii jego motywacji.
Motywację dzielimy na wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna to motywacja, która ma swoje źródło w nas samych, co oznacza, że tak naprawdę jesteśmy w stanie znaleźć w sobie na tyle motywacji do pracy, że nie jest nam potrzebne dodatkowe wsparcie z zewnątrz.
Drugi rodzaj motywacji to motywacja zewnętrzna, czyli różnego rodzaju bonusy, premie, podwyżki słowem wszystko to co pozwala docenić naszą pracę i pokazać, że jesteśmy ważną częścią firmy a zarazem zmotywować nas do dalszej pracy. Jak umiejętnie skorzystać z tego rodzaju motywowania? Wydawać by się mogło, że wystarczy podwyżka wynagrodzenia i wszyscy będą zadowolenia a wskaźniki efektywności pracowniczej będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. Nie jest to jednak tak prosty temat. Na pewno przed wdrożeniem motywujących działań warto rozpoznać oczekiwania i potrzeby zespołu. Można to zrobić poprzez indywidualne rozmowy lub też wspomagając się specjalnie opracowaną na tą okazję ankietą. Jej treść pozwoli nam stworzyć swoistą mapę potrzeb danego zespołu.
Co powoduje, że jesteśmy zmotywowani? Co nas napędza do działania?
Jednym z najważniejszych czynników jest kwestia finansowa. Dzięki temu możemy realizować swoje marzenia i żyć tak jak chcemy w pełni niezależni. Poczucie stabilizacji w firmie i świadomość tego, że nasza obecność w danej pracy nie będzie tylko mało znaczącym epizodem, w naszym CV również znajduje się wysoko na skali motywujących czynników. Kolejnym ważnym czynnikiem, który zdecydowanie wpływa na poziom motywacji pracownika są dobre warunki pracy, czyli przede wszystkim sprawny sprzęt z którego korzystamy w pracy, ale także wygodne krzesło i biurko. Jeżeli nasze myśli w pracy zajmują tylko nasze zadania i nie musimy się przejmować niczym więcej to z pewnością może się to przyczynić do dużego poziomu motywacji pracownika. Niezwykle ważna jest też atmosfera w biurze, w którym spędzamy przecież dużą część dnia. O wiele przyjemniej ten czas może minąć, gdy spędzimy go w towarzystwie miłych i spokojnych osób. Wiele osób przykłada dużą wagę do rozwoju i może tego dokonać poprzez możliwość rozmaitych szkoleń, które oferuje im firma. Warto też wspomnieć o jasnym podziale obowiązków i dbanie o uporządkowany plan dnia pracowniczego, co wprowadzi tak potrzebny element spokoju i stabilności. Z punktu widzenia pracodawcy warto też, aby poświęcić chwilę na docenienie pracownika za jego wkład w działania firmy. Organizacja różnego rodzaju imprez integracyjnych pozwoli na rozwinięcie relacji pomiędzy pracownikami i co za tym idzie, zwiększy poczucie przynależności do zespołu.
Każdy z pracowników ma indywidualne oczekiwania i wyobrażenia odnośnie tego, jak powinna wyglądać idealna dla niego pracę, w której będzie mógł pokazać pełnię zaangażowania. Sposób motywowania dostosowany do potrzeb i oczekiwań danej osoby może przynieść duże korzyści dla firmy w postaci zadowolonego i co ważne efektywnego zespołu pracowników.
A Ty jak motywujesz swoich pracowników? Zostaw komentarz, chętnie poczytamy 😊
Źródła:
https://www.smartlunch.pl/blog/motywacja-do-pracy-13-czynnikow-ktore-motywuja-do-pracy
https://poradnikpracownika.pl/-czy-motywacja-do-pracy-jest-wazna-w-zatrudnieniu
Autor: Jakub Hober, nasz fantastyczny psycholog